מודול 6 מתוך 6

יסודות הביטקוין

6.1 מבעיה לפרוטוקול

סוג פעילות סיפור סיפורים – דיון מונחה – שיקוף

משך זמן 45-60 דקות

אופן חלוקה מליאה/זוגות/עבודה אישית

תיאור

התלמידים מקשיבים לסיפור של סאטושי והיווצרות הביטקוין. דרך עצירות מונחות ודיון, הם מקשרים את הסיפור לשיעורים קודמים על ערך, מחסור, זמן ואנרגיה, מערכות אנלוגיות מול דיגיטליות, ובטיחות ופרטיות. המורה משתמש בעותק מודפס של ה'white paper' כדי להמחיש את הרגע שבו סאטושי מציג את הרעיון שלו לעולם. התלמידים משקפים כיצד הביטקוין התחיל כהצעה, דרש עבודה קשה כדי להיבנות, ותלוי במשתתפים כדי לשמור על הרשת חיה.

תוצאות למידה

בסיום פעילות זו, הלומדים יוכלו:

  • להסביר מי זה סאטושי במילים פשוטות.
  • לתאר מהו white paper.
  • לזהות את בלוק הג'נסיס כתחילת הביטקוין.
  • להסביר מדוע ביטקוין דורש זמן, אנרגיה וחוקים משותפים.
  • להכיר בכך שרשתות נשארות חיות כאשר אנשים משתתפים.
חומרים
  • עותק מודפס של הסיפור (ראו נספח א)
  • אביזר מודפס של 'White Paper' (ראו נספח ב)
  • שלוש כרטיסי מילות מפתח: ערך - זמן ואנרגיה - אמון ופרטיות (ראו נספח ג)
  • לוח מחיק וטושים
  • פתקים ליציאה או דפים קטנים
  • רשות:תמונה מודפסת של שרשרת בלוקים, מעטפה קטנה עם הכיתוב 'BTC'
ציוד
  • רשות: לוח מחיק או מקרן (אופציונלי)

תהליך עבודה

פתיחה 
  • הדפיסו את הסיפור והניחו את אביזר ה-'White Paper' בתוך מעטפה עם הכיתוב BTC לחשיפה דרמטית.
  • כתבו על הלוח: מה קורה כאשר מערכות כסף נכשלות?
  • הכינו שלושה כרטיסי מילות מפתח: ערך • זמן ואנרגיה • אמון ופרטיות.
  • ציירו על הלוח שלט פשוט: 'בנק – סגור' כדי לעורר סקרנות.
  • בחרו וסמנו מראש 3–4 נקודות עצירה בסיפור לדיון מונחה. 
טרום-פעילות

5 דקות

  1.  שאלו את התלמידים: "מה היה קורה אם בנק היה נסגר ואנשים לא היו יכולים למשוך את כספם?"
  2. כתבו את התשובות על הלוח. קשרו בקצרה לפרקים קודמים (ערך, מחסור, אמון)
  3. אל תסבירו עדיין מהו ביטקוין. בנו סקרנות.
  4. הראו לתלמידים את המעטפה הסגורה עם הכיתוב BTC.
  5. אמרו: "בתוך המעטפה הזו יש רעיון ששינה את הכסף לנצח."

מטרה במילים של התלמיד

  •  "אנחנו הולכים ללמוד איך התחיל הביטקוין ולמה אנשים בוחרים להמשיך להפעיל אותו."
פעילות

20–25 דקות

הכנה

  1. התלמידים יושבים במעגל או בסידור הקשבה מרוכזת.
  2. מחזיק/ה את הסיפור המודפס ואת האביזר של ה-white paper.

ביצוע

  1. קרא/י את הסיפור בקול רם בקצב טבעי.
  2. עצור/י לרגע בנקודות מפתח:
    • כאשר הבנק נסגר – מה הבעיה?
    • כאשר סאטושי עובד עד מאוחר – למה המאמץ חשוב?
    • כאשר ה-white paper מוצג – מה המשמעות של לשתף רעיון עם העולם?
    • כאשר מוזכר Genesis Block – מה המשמעות של התחלה?
    • כאשר צריך לשמור על הרשת חיה – מי שומר עליה חיה?
  3. שמור/י את ההפסקות קצרות כדי לשמור על תחושת השטף.

השתקפות

  • דיון כיתתי:
    • למה ביטקוין צריך משתתפים?
    • מה קורה אם אנשים מפסיקים להתייחס לכללים?
  • קישור לפרקים קודמים:
    • ערך – למה ביטקוין חייב להיות נדיר?
    • זמן ואנרגיה – למה Proof of Work חשוב?
    • אנלוגי מול דיגיטלי – איך ביטקוין שונה מכסף נייר?
    • בטיחות ופרטיות – למה עלינו להגן על המפתחות?
המשך

2 דקות

  • התלמידים משלימים משפט יציאה אחד:
    • ביטקוין התחיל כאשר ______.
    • סאטושי הציג/ה את ______ לעולם.
    • הרשת נשארת חיה כאשר ______.
  • אסוף/י את התשובות.
  • הכן/י את הפעילות הבאה על ידי אזכור שנחקור לאן סאטושי נעלם.
סיום
  • אסוף/י את דפי היציאה וכל דפי השתקפות.
  • בקש/י מהתלמידים להחזיר את עותקי הסיפור המודפסים, כרטיסי ההנחיה והחומרים לאזור המיועד.
  • בקש/י מהתלמידים לסדר את הכיסאות בצורה מסודרת או להחזיר את סידור הישיבה אם שונה עבור הסיפור.
  • ודא/י שהאביזר של ה-white paper וחומרי הנספח נשמרים בבטחה לשימוש עתידי.
  • הכן/י את הכיתה לשיעור הבא או העבר/י את התלמידים ברוגע לפעילות הבאה בלו"ז.

הערות

ניהול כיתה
  • הגדר/י ציפיות ברורות להקשבה.
  • השתמש/י באותות מעבר לשינויי שלב.
  • שמור/י את הדיון ממוקד ומוגבל בזמן.
הרחבות ופעילויות ספוג
  • כתוב/י מכתב לסאטושי שבו תסביר/י איך תגן/י על עתיד הכסף.
  • צייר/י את Genesis Block באמצעות שלושה סמלים: שרשרת, שעון, מנעול.
  • שחק/י תפקיד של סאטושי מציג/ה את ה-white paper.
הבחנה דיפרנציאלית
  • לתלמידים צעירים: קצר/י את קטעי הקריאה והתמקד/י במבנה בעיה–רעיון–פתרון.
  • לתלמידים דוברי שפות אחרות/נגישות: למד/י מראש את אוצר המילים: הצעה, ג'נסיס, רשת, מאמץ, משתתף.
  • בטיחות: ספק/י משפטי פתיחה למשימות היציאה.

נספחים

6.2 סאטושי, איפה אתה?

סוג פעילות כתיבה יצירתית – למידה שיתופית – אמנויות הבמה

משך זמן 60 דקות

אופן חלוקהעבודה אישית / קבוצות קטנות

תיאור

בשיעור זה, התלמידים בונים סיפור באמצעות ארבעה רעיונות עצמאיים שנכתבים על פתקים דביקים. הם מתחילים בכך שהם נזכרים בסיפור הקודם שבו סאטושי נעלם ומשערים לאן הוא עשוי היה ללכת. לאחר מכן, התלמידים מייצרים ארבעה רעיונות בעזרת הנחיות מכוונות ומארגנים אותם למבנה של התחלה, אמצע וסוף. דרך שיתוף מובנה והחלפת פתקים דביקים, הם עורכים את הנרטיב שלהם כך שיכלול מגבלות חדשות. השיעור מסתיים בטיוטה סופית כתובה או מאוירת, או בהצגה דרמטית קצרה המבוססת על קשת סיפורית שיצרה הכיתה.

תוצרי למידה

בסיום פעילות זו, הלומדים יוכלו:

  • לסדר רעיונות לפי התחלה, אמצע וסוף
  • לבנות נרטיב הגיוני מרכיבים עצמאיים
  • להתאים סיפור כאשר מתווספות מגבלות חדשות
  • להשתתף בסיפור סיפורים מובנה עם עמיתים
  • לשתף פעולה בהופעה דרמטית קצרה
חומרים
  • פתקים דביקים (4 לכל תלמיד)
  • טושים או עפרונות
  • דף עבודה עם שלושה טורים: התחלה / אמצע / סוף (ראו נספח א)
  • לוח מחיק
  • טיימר
  • רשות:פתקים דביקים צבעוניים, טיימר
ציוד
  • לוח מחיק
  • טושים
  • רשות: פעמון או אות למעברים

תהליך עבודה

פתיחה
  • הכינו מקום על הלוח המחיק לחלוקה לשלושה טורים בהמשך.
  • ודאו שטושים זמינים ונגישים.
  • אשרו את אותות הזמנים ואת סידור הקבוצות.
טרום-פעילות

8 דקות

  1. הפעילו ידע קודם על ידי התייחסות לסיפור הקודם שבו סאטושי נעלם.
  2. שאלו:
    • לאן לדעתכם סאטושי הלך?
    • מדוע ייתכן שהוא עזב?
    • מה יכול היה לקרות אחר כך?
  3. קבלו תשובות קצרות.
  4. הסבירו שהיום התלמידים יבנו סיפורים משלהם באמצעות רעיונות קטנים שמתחברים יחד.
  5. בקשו מתלמיד אחד להסביר את המשימה במילים שלו.

מטרה במילות התלמיד

  •  “אנחנו הולכים להפוך רעיונות קטנים לסיפור שלם.”
פעילות

30 דקות

בצעו

  1. חלקו חומרים – ארבעה פתקים דביקים לכל תלמיד וטושים. הסבירו את הכלל: רעיון קצר אחד בלבד על כל פתק.
  2. העלאת רעיונות – התלמידים עונים על ארבעת ההנחיות:
    • מהו יעד החופשה החלומי שלך?
    • אם היה לך ביטקוין אחד, מה היית עושה?
    • מה יכול להפוך יום טוב ליום רע?
    • מי הגיבור שלך?
  3. הסתובבו בכיתה וודאו שהתשובות קצרות וקריאות.
  4. חלקו את דף העבודה בעל שלושת העמודות. התלמידים ממקמים את ארבעת הפתקים שלהם בתחילת, אמצע או סוף. ניתן לשים יותר מפתק אחד בעמודה.
  5. טיוטת סיפור – התלמידים בונים סיפור קצר תוך שימוש בכל ארבעת הפתקים. דרישות:
    • התחלה ברורה
    • שינוי או בעיה באמצע
    • סיום שמראה מה קרה
  6. התלמידים מתחלקים לקבוצות של 3–4. כל תלמיד מספר את סיפורו. המאזינים נותנים תגובה קצרה אחת על בהירות או עניין.
  7. כל תלמיד מסיר פתק אחד ומעביר אותו שמאלה. התלמידים מארגנים מחדש את ציר הזמן שלהם כך שיכלול את הרעיון החדש. התלמידים מעדכנים ומספרים מחדש את הסיפור.

רשות: ניתן לחזור על ההחלפה פעם נוספת אם הזמן מאפשר.

נקודת בדיקה

  1. מה השתנה בסיפור שלך?
  2. האם היה קל או קשה יותר לשלב את הרעיון החדש?

הפקה

אפשרות 1: התלמידים כותבים טיוטה סופית (ללומדים בוגרים) או מציירים גרסה בשלושה שלבים עם כיתובים (לצעירים יותר).

אפשרות 2: אספו את הפתקים ובנו באופן אקראי קשת סיפור כיתתית על הלוח. בקבוצות קטנות, התלמידים יוצרים המחזה קצרה של 2 דקות תוך שימוש בכל האלמנטים שעל הלוח. לאחר ההצגות, ציינו בקצרה את נקודת המפנה והסיום בכל אחת.

מעקב

2 דקות

  1. סקירה וחיזוק הלמידה.
  2. שאלו:
    • מדוע הסדר חשוב בסיפור?
    • מה הופך אמצע לסיפור חזק?
    • מה השתנה מהגרסה הראשונה שלך לגרסה הסופית?
סיום
  • אספו את הפתקים ודפי העבודה.
  • נקו את הלוח והחומרים.
  • החזירו את הטושים.
  • החזירו את סידור הכיתה לקדמותו.
  • שמרו או הגישו את עבודות התלמידים בהתאם.

הערות

ניהול כיתה
  • חלקו פתקים דביקים רק ברגע הכתיבה.
  • קבעו מגבלות זמן גלויות לכל שלב.
  • שמרו על קבוצות קטנות כדי להבטיח השתתפות.
הרחבות ופעילויות ספוג
  • דרשו דיאלוג בטיוטה הסופית.
  • הוסיפו חפץ סודי שחייב להופיע באמצע.
  • הכניסו כלל שהגיבור לא יכול להופיע בהתחלה.
הבחנה
  • לתלמידים צעירים: אפשרו ציור לפני כתיבה, ספקו משפטי פתיחה.
  • לתלמידים דוברי שפה נוספת/נגישות: ספקו תמיכה באוצר מילים, אפשרו סיפור בעל פה לפני כתיבה.
  • בטיחות: שמרו על תנועה מבוקרת במהלך המחזה.

נספחים

6.3 זה שלי!

סוג פעילות סימולציה • משחק זיכרון • תחרות קבוצתית

משך זמן 45 דקות

אופן חלוקהקבוצות קטנות (3–4 תלמידים) + רגעים של כל הכיתה

תיאור

בפעילות זו, הלומדים מדמים כריית ביטקוין באמצעות קלפי משחק כערכי hash ומילים מעולם המושגים של ביטקוין כעסקאות. הקבוצות הופכות קלפים כדי למצוא זוגות תואמים. כאשר הם מוצאים שני קלפים זהים, הם אומרים "It's mine". זוג תקף מעניק להם גישה ל-mempool, שם הם אוספים מילה אחת ממושגי ביטקוין. מילים מקובצות לבלוקים ונחשבות רק לאחר אישור. מספר הקלפים בבריכת הכרייה מייצג את רמת הקושי, והוא משתנה בין הסבבים. הניקוד הסופי מחושב לפי מספר האותיות במילים המאושרות שנשמרו בארנק של כל קבוצה.

תוצרי למידה

בסיום פעילות זו, הלומדים יוכלו:

  • להסביר שכרייה דורשת ניסיונות חוזרים ונשנים
  • לתאר כיצד רמת הקושי יכולה לעלות או לרדת
  • להבין שעסקאות מקובצות לבלוקים
  • להכיר בכך שאישור מגיע לפני בעלות
  • לקשר בין מאמץ לתגמול
חומרים
  • 1–2 חפיסות קלפי משחק
  • 40–60 כרטיסי מושגים של ביטקוין (ראו נספח א)
  • מעטפה אחת לכל קבוצה עם הכיתוב WALLET
  • מעטפה גדולה אחת עם הכיתוב BLOCK
  • שלטים עם הכיתוב MEMPOOL ו-MINING POOL
  • רשות:מדבקות או חותמות לאישור, לוח מחיק לרישום ניקוד
ציוד
  • טיימר
  • שולחן או שטח רצפה לפריסת הקלפים
  • רשות: פעמון או צליל לסיום בלוק

תהליך הפעילות

פתיחה 
  1.  סקירה קצרה של מושגים מרכזיים: hash, כרייה, בלוק, ארנק, קושי.
  2. להשאיר את ההסברים קצרים ומוחשיים.
  3. להסביר שהיום הם צריכים "להוכיח עבודה" לפני שמרוויחים מילים.
לפני הפעילות

5 דקות

  1. לפרוס 20 קלפים עם הפנים כלפי מטה ברשת. להסביר: שני קלפים זהים = hash תקף.
  2. כשאתם מוצאים זוג, אמרו בבירור: "It's mine".
  3. להדגים הפיכת שני קלפים והחזרתם אם אינם תואמים.

מטרה במילים של התלמיד

  •  "אני מוצא זוג תואם ואומר 'It's mine' כדי להרוויח מילה לארנק שלי."
הפעילות

30 דקות

הכנה

  1. לחלק את התלמידים לקבוצות של 3–4.
  2. לתת לכל קבוצה מעטפת WALLET אחת.
  3. להניח את כל כרטיסי המילים עם הפנים כלפי מטה באזור MEMPOOL.
  4. להניח את מעטפת BLOCK בקדמת הכיתה.

בצעו

  1. השתמשו ב-20 קלפים בבריכת הכרייה.
  2. הקבוצות בתורן הופכות שני קלפים.
  3. אם יש התאמה, הם אומרים "זה שלי".
  4. הם אוספים מילה אחת מהממפול.
  5. הם חייבים לקרוא אותה נכון כדי לשמור אותה זמנית.
  6. לאחר 6–8 דקות, עוצרים את הסבב.
  7. אם נכרו יותר מדי מילים, הגדילו את הקושי על ידי הוספת קלפים. אם נכרו מעט מדי מילים, הקלו על ידי הסרת קלפים.
  8. הסבירו בפשטות: "כשכורים מהר מדי, אנחנו מקשים. כשכורים לאט מדי, אנחנו מקלים."

בצעו

  1. בסוף כל סבב, אספו את כל המילים שהורווחו למעטפת הבלוק.
  2. הכריזו "הבלוק הושלם."
  3. החזירו מילים מאושרות לארנק של כל קבוצה.
  4. רק מילים מאושרות נחשבות.
המשך

4 דקות

  • מה קרה כשהוספנו עוד קלפים?
  • האם היה קשה יותר למצוא זוגות?
  • האם הרווחתם פחות מילים?
  • האם מילים ארוכות יותר נתנו ניקוד גבוה יותר?
  • האם כולם פעלו לפי אותם כללים?
סיום
  • אספו וספרו את כל קלפי המשחק והחזירו אותם לחפיסות מלאות.
  • אספו את כל קלפי המילים, רוקנו את הארנקים ואת מעטפת הבלוק, וסדרו הכל בצורה מסודרת.
  • נקו את אזור הכרייה, מחקו את הלוח, ובדקו שאין קלפים רופפים מתחת לשולחנות וכיסאות.

הערות

ניהול כיתה
  • רק קבוצה אחת הופכת קלפים בכל פעם
  • אין לגעת בקלפים שלא בתורכם
  • יש לקרוא את המילים בקול ברור
  • יש להחזיר קלפים שלא הותאמו בצורה מסודרת
הרחבות ופעילויות ספוג
  • הכניסו אירוע חצייה: לאחר זמן קבוע, כל האש תקפה מזכה רק בכל מילה שנייה
  • דרשו זוגות קלפים אדומים בלבד עבור האש תקפה
  • הוסיפו בונוס אם קבוצה כורה שלושה זוגות בסבב אחד
התאמה לרמות שונות
  • לתלמידים צעירים: שימוש בקלפי המילים ישירות בבריכת הכרייה עשוי להקל.
  • תלמידים דוברי שפות אחרות/נגישות: הוסיפו תמונות לקלפי אוצר המילים. אפשרו עזרה בקריאה מחבר.
  • בטיחות: פנו מקום סביב בריכת הכרייה. אין לרוץ.

נספחים

↑ חזרה לתוכן העניינים